وبلاگ آموزشی تفریحی ایرانیان

شير و خورشيد نشان ملی يا نماد سلطنت طلبی؟

Posted in تاریخ و فرهنگ و هنر by ایران جاوید on 12 اوت 2009

مدتیست در بعضی از وبسایتها و وبلاگها میبینم که عده ای پرچم ایران را که در اصل همان پرچم شیر و خورشید است نه این پرجم کنونی را متعلق به سلطنت طلب ها و برخی گروهای دیگر می دانند. اما این افراد که این عقیده را دارند یا این موضوع را میدانند و به قصد سعی در فریب دادن مردم دارند و یا واقعند در مورد پیشینه و تاریخ این پرچم اطلاعی ندارند.

در اکثر کشورها پرچم موردی است که به ندرت آن را عوض میکنند. اما در این کشور از زمانی که این آخوندها و ملایان دیکتاتور به قدرت رسیدند از همان روز اول آمدنشان با ایران و ایرانی سر جنگ داشتند توجه کنید گفتم ایران و ایرانی.

اینها با فرهنگ تاریخ  و تمدن ایران دشمن بودند و این را همان اوایل که حکومت را بدست گرفتند اثبات کردند این آخوندها حتی میخواستند عید نوروز ر ا هم از مابگیرند میخواستند تخت جمشید را هم خراب کنند که خوشبختانه نتوانستند اما در مدتی که حکومت کردند بیشترین ضربه را به تاریخ و تمدن ایران زدند. تاریخ ایران اساسا» به اینها به اندازه سر سوزن هم اهمیت ندارد.

پیشینه پرچم شیر و خورشید

درفش شیر و خورشید نشان به عنوان نماد اتحاد ایرانیان قرنها نمایانگر تاریخ و گذشته ی پر شکوه ملتی بود که میراثی شگرف در تمدن بشری از خود به یادگار گذاشت .

پرچم شیر و خورشید

پرچم شیر و خورشید

پس از پیروزی انقلاب سال پنجاه وهفت , تبلیغات گسترده ای از جانب انقلابیون و هواداران ایشان پیرامون طاغوتی بودن نشان شیرو خورشید ارایه گردید تا جایی که حتی امروز هم  گروههایی از عامه ی مردم شیر و خورشید را نماد سلطنت طلبان می پندارند. مطابق با اصل هجدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ,مصوب سال ۱۳۵۸ (۱۹۷۹ میلادی) پیرامون درفش ایران گفته شده‌: « پرچم جمهوری اسلامی از سه رنگ سبز، سفید و سرخ تشکیل می‌شود و نشان جمهوری اسلامی (تشکیل شده با حرف الله) در وسط آن قرار دارد.»

logo

نشان مذکور که آن را شیوه ی خاصی از نمایش نام مقدس پروردگار می خوانند در جریان یک رقابت و از میان نمادهای ارایه شده برای جایگزینی با شیروخورشید ! انتخاب گردید و طراح آن هم «حمید نعیمی» نامی مدرس دانشگاه شهید بهشتی است.بسیاری بر این باورند که این نشان  برگرفته از نماد سیکها ی هند (کاندا) است  و اول بار با دستور و پشتیبانی «آیت ا.. خمینی» که علاوه بر تبار هندی , گرایشات اسلامی داشته معرفی شد زیرا وی خواسته بدین نحو برآیندی از  هر دو بدست دهد .

اما آنچنان که بر همگان هویداست , نشان ملی کشوری به عظمت و  قدمت ایران لوگوی تجاری یک شرکت یا سازمان نیست که برای طراحی آن مسابقه برگزار کرده , عده ای به صلاحدید خود از آن میان  لوگویی را انتخاب نمایند .

مقدمه ای بر  تاریخچه ی  شیر و خورشید

پیشینه ی نماد شیر و خورشید به دوران هخامنشیان و حتی پیش از آن می رسد و کهن ترین مستند موجود از آن کتیبه ای است مربوط به دوران خشایار شا که هم اینک در موزه ی «آرمیتاژ» لنینگراد(سن پیترز بورگ) روسیه نگاهداری می شود.این نگاره شاه را در حالت احترام به شیری نشان می دهد  که زنی بر روی آن جلوس کرده و  بارقه هایی از نور (آنچنان که در روزگار ما هم قدسین را نمایش می دهند) وی را در بر دارد .

پرچم ایران

آنچه در نخستین برداشت بر بیننده آشکار می شود اینکه اگر شیر وخورشید  نماد سلطنتی بود شاه را در حالت  نیایش یا احترام نشان نمی داد چون هیچ پادشاهی آنچه را خود ساخته یا نمایشگر سلطنت اوست نیایش نمی کند .برخی  مورخین بر این باورند که در این تصویر شیر نماد میترا و خورشید (زنی که بر پشت شیر سوار است)  نماد الهه «آناهیتا» می باشد.

مستندات باقی مانده از پارتیان نشان می دهد که در دوره ی اشکانی خورشید بر روی درفش ملی ایران وجود داشته اما در آثار به دست آمده از دوران ساسانی نشان شیر وخورشید به فراوانی موجود است از آن جمله است تعداد هجده مهر که در نزدیکی دریاچه ی آرال به دست آمده همچنین ظروفی از طلا و نقره مزین به نقش شیر و خورشید و یا شیرو» گردونه ی مهر «(صلیب شکسته و به مفهوم چرخش خورشید ) بر بالای آن که قدمت این نشان  را به خوبی آشکار می سازد .از اقوال مورخین چنان بر می آید که پس از اسلام اول بار در دوران سلطان مسعود غزنوی شیر بر روی پرچم ایران آمد که عده ای علت را علاقه ی شاه به شکار شیر دانسته اند و پس از او و در دوره های بعد این نشان به کرات بر روی پرچم تکرار شد .

روانشاد احمد کسروی در کتابچه ای که پیرامون پیدایش شیر و خورشید  نگاشته از قول «ابن عبری» و «مختصر التاریخ الدول » می نویسد: «غیاث الدین کیخسرو فرزند علاءالدین کیکاووس ،از شاهان خاندان سلجوقیان روم، دل به شاهزاده ای گرجی می بازد. کیخسرو چنان شیفته می شود که به درخواست دختر گرجی برای ضرب سکه ای با چهره ی او بر آن موافقت می کند اما نزدیکان کیخسرو برای پاس داشت دین اسلام، روا نمی دانند تا چهر ی زنی نا مسلمان بر سکه ها نقش بندد. با پایفشاری کیخسرو، چاره ای اندیشیده می شود تا از این بن بست بیرون آیند. پیکره ی شیری بر سکه نگاشته می شود و بر فراز آن، خورشید که نشان از چهره ی زیباروی گرجی است جای می گیرد و بدین گونه خواسته ی دلبر بر آورده می گردد. سکه های بسیاری از آن سکه ها هم اکنون در دست است که استوارگر داستانی است که ابن عبری می گوید.»

اما آنچنان که از این گفته برمی آید  ایشان به منابع دوره ی هخامنشی و ساسانی دسترسی نداشته و پیداست آنچه از قول این مورخ اسلامی و بر مبنای آگاهیهای آن روز نقل کرده اند بدون در نظر گرفتن مدارک موجود از کشفیات باستانشناسی است که نمونه های آن پیشتر ذکر شد و بدیهی است چنانچه شاهزاده ی گرجی در قالب خورشید بر پشت شیر نقش شده صرفا در قالب نشانی بوده که از دوران باستان به روزگار سلجوقیان رسیده است.در دوران صفوی و افشاریه هم پیوسته این نماد بر روی درفش ملی ایران به چشم می خورد  و از دوران شاه عباس به صورت نشان اصلی درفش ایران در آمد.با پیروزی قاجاریه و سلطنت «آغا محمد خان» وی که ذاتا شخصی کینه توز بود به سبب دشمنی با نادر شاه و از آنجا که شیر و خورشید را نشان سلطنت نادر می دانست فرمان دگرگونی آن را صادر کرد.

اطرافیان وی بدو گفتند که شیر نماد اسدا..» علی» و خورشید هم نور حق است  از اینرو آقا به جهت مذهبی بودن دستور داد :« اگر شیر نماد علی است ذوالفقاری هم به دستش دهید» اینگونه شد که شمشیری خمیده(شمشیر ایرانی صاف است) به این نشان علاوه گردید.از آنجا که با گذشت زمان و تغییرات در باورها و آرای مردمان, اسطوره ها و نمادها هم رنگ و بوی اعتقادات مردم  رابه خود می گیرند و از آنجا که قرنها اعتقادی بااین مضمون که شیر نماد» اسدا.. علی» است وجود داشته این گفته که پرچم ایران نشانگر پیروی از «علی» و خورشید حق است به هیچ وجه نادرست نیست.

در پایان خاطرنشان می کنم سه رنگ پرچم ایران و همچنین نشان «شیر وخورشید» بر روی آن پس از دوران مشروطه و با گشایش مجلس شورای ملی به عنوان نماد ملی ایران ( نه نشان سلطنت طلبان) رسما به تایید رسید و هیچگاه در طول چند هزار سال گذشته منظور از نمایش آن تمایلات سیاسی گروهی خاص نبوده بلکه صرفا نمایشگر هویت و پیشینه ی ملتی است که اگرچه در طول تاریخ خود با فراز و نشیبهای فراوانی روبرو شده اما کماکان هستی و موجودیت خود را حفظ نموده است.

منبع:

http://www.tarnama.org

Advertisements

11 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. Pirooz said, on 12 اوت 2009 at 11:55

  Ba Salam,
  Az etelaate Shoma bessiyar moteshakerim. Etelaate Shoma har chand keh didgahe tazeh-ey nist, vali har dafea shenidan va ya khandane an baes mishavad keh az yad naravad. Dar hale hazer vali bar khalafe farmayeshate shoma, saltanat talaban dar hale soe estefadeh az parchame shir o khorshid baraye khodeshan mibashand, va in mozooyi-st keh hamvatanan az an bessiyar delgir hastand. Massaleh-ey Parcham dar hale hazer negarani ma nist va mitavan an ra zamani keh hich kas nakhasteh bashad khooni baraye an bedahad, matrah shavad. Didgah-haye shoma ham baraye bessiyari messle man rooshan ast. vaali nagozarim hamonjoor keh az Din baraye maghasesde Shoom estefadeh shodeh, az parcham ham soe -estefadeh beseh.

 2. محمدرضا said, on 27 اکتبر 2009 at 17:41

  سلام
  اشكالي ندارد پرچم شير و خورشيد را نشان سلطنت طلبها بدانند چون اعليحضرت محمدرضا شاه يك ايراني تمام عيار بود كه قلبش براي ايران مي طپيد و اگر هنوز نامي از ايران مانده به لطف همان خدايش رحمت كناد است اين اخوندها كه ديگه هويتي براي ما نگذاشته اند سي سال مردم را بازي دادند و هنوز هم بساط خيمه شب بازيها و سيا كاريهاي آنها ادامه دارد
  اميدوارئم مردم آگاه باشند و گول امثال موسوي و كروبي را نخورند چون اينها هم سر بر آخور همين حكومت دارند
  زنده باد ايران و پرچم سه رنگ شير و خورشيدش .

 3. پونه said, on 2 نوامبر 2009 at 11:51

  درود بی کران بر شما . و سپاس از روشنگریتان. پیروز باشید
  برافراشته باد پرچم ملی . جاوید ایران

 4. آریا said, on 18 مارس 2010 at 23:30

  درود بر شما

 5. فرزاد شبانه said, on 29 اوت 2010 at 20:37

  پرچم شیر و خورشید اصیل، نمادی است که شمشیر در دست ندارد، این شمشیر نشانه ای است از لکه دار شدن فرهنگ اصیل پارسی به دست اسلام(اعراب). استفاده از نماد شیر و خورشیدِ بدون شمشیر، حقی است که هر ایرانی آزاده باید طلب کند. درود بر سرزمین پارس

 6. مزدک said, on 29 اوت 2010 at 21:24

  شیر و خورشید با هم یا جداگانه ، نمادی در فرهنگ فلات قاره ایران زمین برای ماد ها و پارس ها بوده است چنانکه هم اکنون نشان خورشید را در پرچم خود مختار ی کرد های این سرزمین فلات بزرگ، در ناحیه عراق نیز میبینیم. شمشیر در دست شیر اندک اندک پس از اشغال ایران زمین بوسیله تازیان گاهگاهی به نمودار اضافه شد. در دوران محمد رضا شاه چون تاج بر سر ایشان سنگینی میکرد تاج را هم بر روی شیر میگذارد، ولی غافل از انکه شیر حیوانی باربر نیست و انرا با خر اشتباه گرفته بود. و دیدیم که شیر از زیر بار در رفت و تاج ایشان کله پا شد. به هر حال این درس بزرگی باشد که سمبل کشور را با چیز های دیگر قاطی نکنیم پس استفاده از نماد شیر و خورشیدِ بدون شمشیر و تاج و پر نوع دستبردی دیگر حق هر فرزند ایران زمین است با هر اندیشه ای.
  مزدک

  • ایران جاوید said, on 29 اوت 2010 at 23:02

   مرسی بابت توضیحاتتون

 7. mir said, on 30 مارس 2011 at 19:27

  پیش بینی هایی از حوادث سال های آینده ایران و جهان

  http://salehat.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=103&catid=52

 8. ali said, on 30 مارس 2011 at 23:49

  جاوید با د پرچم سه رنگ شیر خورشد و تاج شاهنشاهی

 9. ali said, on 30 مارس 2011 at 23:52

  جاوید باد پرچم سه رنگ شیر خورشید نشان وتاج شاهنشاهی

 10. ali said, on 31 مارس 2011 at 00:00

  دورود به تمامی انجمن پاد شاهی ببخشید که اسم علی در ایملم هست اسمم را از علی به کاوه تغیر دادم


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: