وبلاگ آموزشی تفریحی ایرانیان

انقلاب سوريه مستثني شد! رهبر، هم سكوت كرد و هم نيروي سركوب فرستاد!

Posted in جامعه, سیاست by ایران جاوید on 26 مارس 2011

كشور سوريه مهمترين مسير ترانزيتي و «بارانداز» تسليحاتي و نيروهاي نظامي سپاه پاسداران و حزب الله لبنان و حماس است. اين روزها در ادامه دومينوي انقلابهاي مردمي، مردم معترض در سوريه هم به خيابانها ريخته اند و خواهان تغييرات اساسي در كشور خود هستند. مردم سوريه با شعار «نه حزب الله لبنان، نه حكومت ايران» با حاكميت استبدادي و موروثي آقاي «بشار اسد» مبارزه مي كنند و تاكنون چندين كشته و دهها زخمي در اين راه داده اند. اما حتي يك خط خبر از اين انقلاب و آزاديخواهي مردم سوريه در رسانه هاي حكومتي ايران و صداوسيماي جمهوري اسلامي ديده نمي شود. برعكس خبرها از پيوستن نيروهاي سپاه به سركوبگران دولت سوريه حكايت دارند!
آيت الله خامنه اي در سخنراني مشهد (اول فروردين) از انقلاب مردم مصر و تونس و يمن و بحرين حمايت كرد و «فرمولي كلي براي حمايت نظام از ملتها» ارائه كرد كه جمهوري اسلامي ظاهرا» بر طبق آن فرمول عمل مي كند. يعني هر كجا مردم آزادي و عدالت بخواهند و با استبداد مخالفت كنند، جمهوري اسلامي از آنها حمايت مي كند! او ادعا كرد نظام اسلامي مدافع انقلاب ملتهاي مصر و يمن و تونس و ليبي و بحرين است. ولي در مورد «انقلاب مردم سوريه» ناچار به سكوت شد و بي صدا از كنار آن گذشت. آقاي خامنه اي جنايتهاي حكومت «دوست و برادر سوريه!» را نسبت به مردمي كه به قول خود او مانند ساير كشورهاي اسلامي و عربي، خواهان «پايان حكومت استبداد» هستند، ناديده و ناشنيده گرفت زيرا به خوبي مي داند اگر به حكومت «بشار اسد» هم مانند بن علي و مبارك و قذافي و عبدالله صالح و امير بحرين بتازد، به روابط استراتژيك جمهوري اسلامي با سوريه و همدستي با حزب الله لبنان پشت پا خواهد زد. علي الخصوص كه بشار اسد مثل مبارك هنوز ساقط نشده و آقاي خامنه اي قمار نمي كند كه بر عليه رهبراني كه ممكن است بمانند، سخني بگويد! بنابراين رهبر فرزانه(!) انقلاب ترجيح داد به قيمت تبصره دار شدن آن «فرمول كلي»، در همان سخنراني پرده از رياكاري خود بردارد و بار ديگر مداهنه و رياكاري نظام را نسبت به مقوله اي به نام تقابل «رأي مردم» و «استبداد» به نمايش بگذارد. انقلاب مصريها و بحريني ها و يمني ها و… خوب است ولي انقلاب سوريها حتي محلي از توجه ندارد.
بدين ترتيب اولين رسوايي و رياكاري سال نود، در اولين روز امسال به نام ولي امر مسلمين جهان رقم خورد كه قبلا» هم به قيمت حمايت روسيه از جمهوري اسلامي، از حق مردم مسلمان چچن در آسياي ميانه چشم پوشي كرده بود و باز هم از حقوق مسلمانان چيني، به قيمت جلب حمايت مقامات چين گذشت كرده بود! اما چرا آقاي خامنه اي براي سركوب مردم سوريه به دمشق نيرو مي فرستد و در مقابل مأموران سفارت جمهوري اسلامي براي شيعيان بحرين سلاح مي فرستند و از انها حمايت مي كنند! سقوط دولت بحرين، ممكن است به تعطيل شدن پايگاه نظامي آمريكا در منامه منتهي شود. در صورتي كه سقوط دولت بشار اسد در سوريه، ترانزيت نيرو و مهمات به لبنان و فلسطين را براي ايران دشوار مي كند!
در حقيقت انقلاب مردم سوريه بر عليه حكومت آقاي اسد كه سوريه را تبديل به «ايستگاه مبادلات سياه تروريسم خاورميانه اي» كرده، براي جمهوري اسلامي ناخوشايند است و همين تلخي، مقامات حكومت ايران را دچار لكنت زبان و رياكاري بيشتر از گذشته كرده است!
در سخنراني مشهد، بلافاصله «دم خروس» رياكاري از زير عباي ادعاهاي آقاي خامنه اي بيرون زد و شعارهاي مردم فريب ايشان در حمايت از ملل آزاديخواه منطقه زير سئوال رفت. اين رياكاري و رسوايي و تناقض گويي آن هم در اولين روز سال، حقيقتا» از كرامات ويژه اي است كه تنها از مقام عظماي ولايت بر مي آيد و بس!
اين رياكاري البته دلايل خود را دارد. حكومت ايران براي بودن به آتش افروزي و امتياز گيري نياز دارد و بهترين زمين بازي براي جمهوري اسلامي، خاورميانه و لبنان و غزه است. بهترين بارانداز تسليحاتي و مسير حمل و نقل به لبنان و فلسطين، كشور سوريه است و آقاي بشار اسد در اين گذرگاه، واسطه گري پرمنفعتي مي كند. فقط يكي از امتيازهاي بزرگي كه حكومت «بشار اسد» از اين واسطه گري تنها از حكومت ايران گرفته، بالغ بر چهار ميليارد دلار نفت رايگان است كه در دولت احمدي نژاد به دولت دمشق پرداخت شده است. بنابراين، حكومت ايران به كشور سوريه، به عنوان تنها مسير امن براي ارسال سلاح و نيرو به لبنان و غزه در فلسطين نياز شديدي دارد و بي ثباتي در اين كشور را تحمل نمي كند. اكنون كه اين منطقه ترانزيتي سياه، در معرض تغييرات دموكراتيك قرار گرفته است، حكومت اسلامي بر خلاف «شعار حمايت از ملتهاي آزاديخواه منطقه» اين انقلاب را ناديده گرفته و بر اساس برخي گزارشات موثق، حتي شماري از نيروهاي سپاه پاسداران را براي سركوب مردم معترض سوريه راهي دمشق كرده است. حضور پاسداران و حتي اعضاي حزب الله لبنان براي سركوب مردم معترض سوريه در حالي صورت مي گيرد كه وزارت خارجه ايران از حضور يكهزار نفر از نيروهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس براي كنترل اوضاع بحرين انتقاد كرده و دولت بحرين را بابت كمك گرفتن از عربستان مورد انتقاد قرار داده است. در حالي كه تحريكات جمهوري اسلامي در پرداختن به دعواي شيعه و سني در بحرين محدود نشده و حتي تا رساندن سلاح به شيعيان بحريني هم ادامه يافته است.
خبر ناگوار براي حكومت ايران اينكه، سوريه هم به زودي به مردمسالاري خواهد رسيد و شاهراه تروريسم ديگر از مسير سوريه هم امن نخواهد بود. همانطور كه اين روزها آسمان كشور «دوست و برادر سابق(!) تركيه» هم براي حمل و نقل هواپيماهاي حامل سلاح امن نيست و تاكنون دو هواپيماي ايراني مجبور به فرود و بازرسي در خاك تركيه شده اند و از آنها تسليحات كشف شده است.
و خبر خوب براي همه تلاشگران آزادي و مردمسالاري اينكه، گسترش دموكراسي در منطقه خاورميانه، نخواهد گذاشت عمر صدور تروريسم دولتي و رياكاريهاي جمهوري اسلامي چندان دوامي داشته باشد و اين رخدادها البته زمينه هاي تازه تري را براي تغييرات بنيادين در سيستم حكومتي ايران مهيا خواهد كرد.

منبع:

«وبلاگ فرصت نوشتن / بابک داد» http://www.babakdad.blogspot.com

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: