وبلاگ آموزشی تفریحی ایرانیان

گوشه ای از مضرات روزه برای سلامتی به قلم دکتر ویلیام جارویس

Posted in مذهب, جامعه by ایران جاوید on 25 ژوئیه 2011

پروفسور دکتر ویلیام جارویس استاد بازنشته دانشکده پزشکی لوما لیندا(امریکا) ،متخصص سلامت عمومی و مدافع حقوق مصرف کنندگان در امریکا است.تخصص های او شامل بهداشت آب، سلامت عمومی، پیشگیری و واکسیناسون و تکنولوژی غذا است.دکتر جارویس از مخالفان سرسخت روزه نیز هست.متن زیر ترجمه ی مقاله ای از این نخبه پزشکی امریکا درباره مضرات روزه برای بدن است.(تخلیص شده)این مقاله به عنوان یکی از رفرنس ها در ویکی پدیا در بخش مضرات روزه(مدخل روزه) هم به کار رفته(رفرنس شماره 10 در ویکیپدیای فارسی-توضیح روزه)

روزه شامل دست کشیدن داوطلبانه از خوردن آب و غذا یا فقط غذا برای مدت مشخص است.روزه دارای سابقه ای طولانی در تاریخ است که به دلایل مختلف مذهبی و سیاسی انجام می شده است.برخی پزشکان مذهبی برای توجیه و تراشیدن فواید علمی برای آن، از روزه به عنوان پاکسازی بدن و یا درمان هر درد! یاد میکنند.از آن جمله می توان به هربرت شلتون نویسنده کتاب fit for life اشاره کرد که در سال 1981 منتشر شد و پر از اطلاعات علمی اشتباه بود.

برخلاف ادعاهای طرفداران، روزه بدن را پاکسازی نمی کند و باعث استراحت کبد نمی شود.ولی البته باعث انباشت سم در بدن و امراض کبد می شود! چون با فشار بر کلیه باعث انباشت ترشحات سمی مانند اوره می شود.

روزه می تواند برای سلامتی خطرناک باشد.به ویژه وقتی به دلایل مذهبی و سیاسی و بدون توجه به مسایل علمی و پزشکی اتخاذ شود.مثلا در رژبم روزه ای شلتون(که همانطور که قبلا اشاره شد پر از اشتباهات علمی هم بود)، شکل و مدت روزه برای افراد در سنین و شرایط گوناگون بدنی کاملا متفاوت بود.ولی در روزه های مذهبی و سیاسی همین مسائل هم رعایت نمی شود.

طرفداران روزه می گویند به دلیل روزه بسیاری از سموم از بدن خارج می شود.اما باید بدانید در مقابل شما در معرض هپاتیت ، اختلالات کلیه ، بیماری های خون ، بیماری های قلبی ، ورم مفاصل بیماری های اعصاب و روان یا حتی سرطان — بسته بر شرایط ارثی و یا نقاط ضعف ساختاری بدن شما – قرار می گیرید.

تغییرات شیمیایی در خون در طول روزه میتواند تاثیرات خطرناکی بر سیستم بدن داشته باشد.از جمله احتمال مسمومیت‌های استامینوفنی که همراه با برخی داروها رخ میدهد. برهم خوردن تعادل گرمایی بدن، تشنگی مفرط، ضعف و نقصان مواد غذایی مورد نیاز بافت‌های بدن از جمله جنبه‌های منفی روزه‌گرفتن است. ایجاد حالات عصبی همراه با سردرد، بیخوابی و خستگی مفرط از دیگر عوارض روزه‌ داری است.

هنگامی که بدن با کمبود انرژی مواجه می‌شود بدن طی فرآیندی به نام کاتابولیسم شروع به شکستن ماهیچه‌ها و دیگر بافت‌های پروتئنی و تبدیل آن به انرژی می‌کند. این کاتابولیسم(در حالت روزه) در واقع نوعی «خود خوری» محسوب می‌شود که با تولید اوره و آمونیاک (به عنوان مواد فرعی) منجر به افزایش اسیدیته خون می‌شود. نتیجهٔ اسیدی شدن خون ضعف، خستگی شدید، کج‌خلقی، افسردگی، کاهش میل جنسی و احساس کسالت است.

روزه علاوه بر سمی کردن خون با مواد اسیدی، مانع از دفع کامل آنها از بدن نیز میشود. روزه باعث از دست رفتن سریع آب، پتاسیم و سدیم میشود. کاهش آب بدن منجر به کاهش حجم خون و در نتیجه کاهش فشار خون خواهد شد که به سرگیجه، احساس ضعف و یا غش منتهی میشود. کمبود شدید پتاسیم منجر به بهم خوردن ریتم ضربان قلبی میشود. این افت تپش قلب حتی ممکن است در مواردی به مرگ بینجامد. کسانی که روزه می‌گیرند ممکن است همچنین به کم‌خونی، ضعف ایمنی بدن، آسیب‌های کلیوی یا کبدی مبتلا گردند. همچنین آسیب‌های معده-روده‌ای یا نارسایی‌های گوارشی میتواند تا چند هفته یا چند ماه ادامه داشته باشد. روزه خصوصاً برای کودکان خطرناک است. از دست رفتن آب بیش از حد باعث کاهش سطح هوشیاری و یبوست و سنگ کلیه نیز می شود.

اثرات جسمی روزه:

به جز مغز که بیشتر از هر ارگان دیگری در بدن نیاز دائمی به گلوکز دارد و کمبودش باعث آسیب به مغز می شود، پایین آمدن شدید قند خون در نتیجه روزه باعث می شود بدن برای تامین کالری مورد نیاز شروع به کاتوبولیسم تجزیه بافت عضلانی و سایر پروتین های بدن کند.در هنگام روزه ، شکل کاتوبولیسم بدن تبدیل به “خود خواری” می شود که با ترکیب با سایر نتایج روزه مثل افزایش آمونیاک و اوره منجر به ضعف ، خستگی ، تحریک پذیری ، افسردگی ، میل جنسی کم ، و احساس بیماری می شود.

. روزه منجر به از دست دادن سریع آب ، سدیم و پتاسیم است. این کار سبب کاهش حجم خون می شود همچنین کم خونی، کاهش ایمنی بدن، پوکی استخوان ، صدمه به کلیه ، یا آسیب کبدی از عوارض دیگر روزه است.

روانشناسی روزه:

روزه از دید مذهبی ارتبط زیادی با “خود آزاری “دارد.مرتاضان اعتقاد دارند بزرگترین رشد و لذت روحی آزاد دادن و ضرر زدن به خود است.این موضوع به ضر=ورت ریشه ای ارتباط نزدیکی با فقدان اعتماد به نفس دارد.آنها از زجر و درد لذت می برند.مرتاض ها و افراد شدیدا مذهبی وقتی اتفاق خوبی برایشان می افتد احساس بدی می کنند زیرا خود را لایق ان نمی دانند و احساس بی ارزش بودن می کنند.

یکی از این افراد می گوید: ” وقتی بیمار ویا ناراحت هستم تفکر می کنم.در هنگام شادی تنها غفلت وجود دارد، پس من شادی نمی خواهم.من فقط درد و رنج می خواهم!

در پایان به شدت توصیه می کنم از روزه طولانی بپرهیزید.به خصوص اگر روزه شما شامل آب نخوردن هم هست،بیش از 6 ساعت آن را ادامه ندهید.ویا منتظر عواقب آن بر سلامتیان باشید.

لینک مقاله اصلی به انگلیسی 

منبع : visionisthetruth2.wordpress.com

6 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. hamid said, on 17 نوامبر 2011 at 11:28

  اگر این دکتر، فقط یک بار در عمرش روزه می گرفت این حرف را نمی زد.

  وقتی که طعم گرسنگی را می کشی، می فهمی که عده ای هستند که نان ندارند که بخورند و باید به آنها کمک کنی، شخصیت خودت را می سازی که به شکم وابسته نباشی و هزاران فایده دیگر

 2. اسماعیل said, on 29 نوامبر 2011 at 19:36

  بسیار خوب است که شما این قدر به علم اهمیت می دهید ولی ای کاش در مقابل این نظریه از یک دکتر گمنام – که معلوم نیست واقعاٌ در چه حدی از علم پزشکی قرار دارد و حداقل صدها هزار نفر دیگر را می توان نظیر ایشان را می توان یافت – نظر چند دکتر مطرح دیگر را قرار دهید. بد نیست بدانید پاستور؛ ابوعلی سینا؛ ابوریحان بیرونی و صدها دانشمند علم پزشکی که در سلامت عقل، میزان علم و صحت جسمی آنان در زمان حیاتشان شکی نیست، هم روزه می گرفتند و هم از آن دفاع می کردند. همان گونه که احتمالا اطلاع دارید روزه به عنوان یکی از راه های خودسازی روحی مورد تایید تمام مکاتب و ادیان الهی و حتی غیرالهی است

 3. MAHDI said, on 2 فوریه 2012 at 04:11

  آره شما راست ميگيد!
  75ميليون مسلمان روزه گير ازجمله خودشما که هر روز موقع خوردن و مهماني دادن بياد فقرا هستيد.
  همين رمضان گذشته تو خيابون و صف نون از سر و کول هم بالا ميرفتن تا زودتر از هم به غذا و شکمشون برسن طوري که چراغ قرمز و حق تقدم و رعايت نوبت ديگران رو با کمال بي شرمي توجيه ميکردن.
  همين شعارهاي فاقد شعور پدر جامعه رو در آورده
  در ضمن هر جا که سعدي و حافظ و پاستور و بوعلي و داروين و خميني و … مويد نظرتون باشند بدون شناخت لازم ازشون بهره ميگيريد.
  من که ميدونم باز هم خودمونو توجيه ميکنيم و بدون تعصب نميتونيم با مسايل مواجه بشيم آخه تقصير ما نيست اينجوري بار اومديم و ياد گرفتيم

 4. علی said, on 19 مه 2012 at 22:00

  تحلیلش خیلی ابکی بود

 5. موسم گل said, on 27 ژوئن 2012 at 08:06

  حرف حساب جواب نداره. آفرین عزیزم. دوستانی که دچار تعصبن آروم باشن. روزه بدن رو دچار افت شدید آب میکنه

 6. ali said, on 14 سپتامبر 2012 at 09:38

  ببينيد دوستان ما هر كتابي رو كه مي خونيم در آخر كتاب نوشته شده از نظرات و انتقادات شما استقبال مي كنيم اين يعني عجر بشري ولي خداوند در نازل كردن قرآن در همون آيه اول (( ذلك الكتاب لا ريب فيه هدي للمتقين )) در اين قرآن هيچ شكي نيست و مايه هدايت است براي پرهيزكاران – در همين آيه يك خداوند جلوي هر انتقادي رو از بشريت مي گيره چون واقعا هم هيچ بشري تا الان نتونسته يك انتقاد علمي از قرآن بگيره -چند نمونه اعجاز قرآن رو ذكر مي كنم كه روزه گرفتن پيش اينا سهله -در سوره الرحمن و انشقت السماء فكانت و رده كالدهان (وقتي آسمان ها منفجر شوند از حاصل انفجار گل رزي به وجود مياد الان تلسكوب هابل تونسته از اين و اقعه عكس تهيه كنه مي تونيد تو گوگل آيه رو جستوجو كنيد – قرآن به ستاره هاي نوتروني اشاره كرده مي تونيد تو گوگل جستوجو كنيد -اعجاز رياضي قرآن رو در گوگل جستوجو كنيد كه خودتان متوجه اعجاز قرآن بشويد كه ديگر با روزه گرفتن هم كنار بيايد .


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: